כאילו אין קורונה: שוק הנדל"ן בפולין ממשיך לטוס - Ronson

כאילו אין קורונה: שוק הנדל"ן בפולין ממשיך לטוס

מערכת האתר // 2020 ,25 November

עליות המחירים ב-2020 היו לשניות באירופה כולה והשאירו אבק לאריות הנדל"ן הוותיקים

הקורונה טלטלה את שוק הנדל"ן העולמי. מניו יורק עד תל אביב מורגש קיפאון ואפילו התכווצות בנדל"ן המסחרי, וגם בנדל"ן למגורים מצפים במדינות כמו בריטניה, גרמניה, ספרד, איטליה ואוסטרליה לתגובת השרשרת הקלאסית: האטה כלכלית ואבטלה גואה – פחות הון עצמי – ירידה בביקושים – הפחתה במחירים. אלא שבתוך הכאוס הכלכלי הכללי, מתגלים כמה איים של יציבות.

 

 

בפולין נרשם זינוק של 11.3% במחירי הדיור למגורים ברבעון הראשון של 2020. גם ברבעון השני, שבו כבר ניכרה השפעת הנגיף, חל גידול של 10.9% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. על פי נתוני אירוסטט, הלשכה הסטטיסטית של האיחוד האירופי, עליית מחירי הדיור בפולין השנה הייתה כמעט המשמעותית ביותר באירופה – שנייה רק ללוקסמבורג.

 

צמיחה של 11.3% בתחילת 2020

 

באיחוד האירופי כולו נרשמה בממוצע עליית מחירים של 5.2% בלבד במחצית הראשונה של השנה. בשתיים מחברותיו, הונגריה וקפריסין, נרשמה אפילו ירידת מחירים של 5.6% ו-2.9% בהתאמה.

באתר The First News, העוקב מקרוב אחר השווקים בפולין, מציינים כי את ההסבר לעליות המחירים חרף המגפה העולמית ניתן לייחס לחוזקה שוק הנדל"ן המקומי, שידע פריחה מתמשכת ורשם עליות נאות במשך חמש שנים רצופות. בסוף 2019, על פי ניתוחים של תאגיד ארנסט אנד יאנג, מחיר ממוצע למטר רבוע בוורשה חצה את ה-10,000 זלוטי (2,241.5 אירו). ורשה היא אומנם העיר היקרה ביותר למגורים בפולין, אבל חוסן השוק בא לידי ביטוי גם מחוץ לה: בורוצלב, בקראקוב ובמטרופולין המשולש של גדנסק, סופוט וגדיניה עמד המחיר הממוצע על 8,000 זלוטי למ"ר.

הנתונים משתקפים גם בדו"ח מקיף של פירמת שירותי הנדל"ן JLL ולפיו, אף שבעיצומה של המגפה חלה ירידה מסוימת במספר עסקאות הנדל"ן בערים הגדולות של פולין, המחירים נותרו גבוהים. הדו"ח מציין כי לפי שעה, קשה לשערך את יחסי ההיצע והביקוש בשוק הנדל"ן, אולם ישנן סיבות טובות להעריך כי לאחר זמן התאוששות קצר – יתאוששו גם המכירות עד לרמת השיא של ערב התפשטות הקורונה.

שוק הנדל"ן למגורים בפולין נחשב בשנים האחרונות לנרחב ביותר במרכז אירופה ובמזרחה. הוא מאופיין בעיקר במגורים של בעלי הנכסים עצמם. עם זאת, בארנסט אנד יאנג מציינים כי בהחלט תיתכן עלייה בהיקפי השכירויות, לאור העובדה שרוכשי דירה ראשונה מתקשים כעת יותר בהשגת ההון העצמי הנדרש.

 

מעוניינים בדירה להשקעה בוורשה? השאירו פרטים ונציגי רונסון יחזרו אליכם!

 

מבוסס על: THEfirstNEWS

 

בקרו אותנו ב:

ההדמיות, ההנפשות והמודלים של המבנים המוצגים באתר www.ronson.co.il. דומים לאובייקט הסופי ככל שניתן, כלומר הם עשויים להיות שונים מהמקור, במראה המבנים בפועל, פיתוח הקרקע וסביבת הנכס, גם מבחינת סכמת הצבעים. יחד עם זאת, התכונות והפרטים הבסיסיים ופונקציונליות המבנים לא ישתנו.

נגישות