נדל"ן בפולין: אלטרנטיבה איכותית לערפל בבורסה - Ronson

נדל"ן בפולין: אלטרנטיבה איכותית לערפל בבורסה

גיא רונן // 2020 ,6 November

עלייה רציפה של 25%-20% בשווי הנכסים ותשואה שנתית של כ-5% בגביית השכירות – הכוכבת העולה של ההשקעות בנדל"ן מחזקת את מעמדה כיעד מניב ואטרקטיבי, גם ובמיוחד בזמנים של חוסר ודאות בשווקים 

 

 

שוק ההון חווה תנודתיות חסרת תקדים, עם הרבה כאב ראש ודפיקות לב מואצות למשקיעים. עוד קודם לכן, ריביות האפס הפכו את החסכונות הבנקאיים כמעט לחסרי משמעות. לטווח הארוך, מי שלא מגדיל את כספו – מפסיד. לכן, אין זה פלא שמשקיעים מחפשים כעת אפיקים אלטרנטיביים ויציבים לתשואה.

השקעה בנדל"ן, שצומחת ללא קורלציה לשוק ההון ומוכיחה את עצמה כבר לאורך שנים ארוכות, עשויה להיות הפתרון האופטימלי. ובעוד שבמוקדים הקלאסיים כמו ניו-יורק וברלין חוסר הוודאות מורגש היטב, פולין, שנחשבה לכוכבת העולה של הסקטור עוד לפני המשבר, מתחזקת כיעד מוצלח להשקעה.

 

מעוניינים בדירה להשקעה בוורשה? השאירו פרטים ונציגי רונסון יחזרו אליכם!

 

פולין מגלמת איזון אידיאלי בין מחירים שעדיין נמוכים יחסית – עם דירות החל מסכום כמעט מצחיק של 79 אלף אירו – לבין פיתוח מואץ של הכלכלה, העסקים והתיירות שמן הסתם, גם יוביל לבסוף לעלייה במחירי הנדל"ן. במובן הזה, מדובר בחלון הזדמנויות של ממש.

 

תור הזהב

הכלכלה הפולנית מפגינה חוסן והשווקים נהנים מהיציבות הפוליטית, שמאפשרת חשיבה ותכנון לטווח ארוך והוצאה לפועל של תוכניות רב שנתיות. המדינה חווה שיעורי צמיחה גבוהים ועקביים – היא נמנית עם הראשונות ביבשת במדדי הצמיחה לנפש של הנציבות האירופית.

בצמיחה תומכים ביקושים חזקים, עלייה קבועה בהיקפי ההשקעות, ירידה מתמשכת באבטלה, גידול בתקציבי האיחוד האירופי ופעילות כלכלית חזקה של המדינות השכנות ושותפי הסחר העיקריים. כתוצאה מכך הזלוטי הפולני, שלא הוחלף באירו, מוכיח את עצמו שנה אחר שנה כמטבע חזק ויציב, והתוצר המקומי עולה.

 

 

קטליזטור נוסף לכלכלה הפולנית הגיע ממקום לא צפוי – ההחלטה הבריטית לצאת מהאיחוד האירופי. בצל הברקזיט, לא מעט מוסדות פיננסיים וחברות רב לאומיות חיפשו חלופות למשרדיהן הלונדוניים. שלא במפתיע, ורשה סומנה כדבר הגדול הבא. במאי 2020 הודיעה ענקית הטכנולוגיה מייקרוסופט על השקעה של מיליארד דולר בפרויקטים בפולין, בעיקר בתחום פתרונות הענן לעסקים פרטיים ולחברות ממשלתיות. זאת בשותפות עם קרן הפיתוח הפולנית והבנק הגדול במדינה.

כצפוי, הצמיחה המהירה באה לידי ביטוי גם בתחום הנדל"ן המניב, והמשקיעים נהנים ממנה פעמיים: הן בעלייה העקבית בשווי הנכסים והן בתשואות. בשנים האחרונות טיפסו מחירי הנדל"ן בפולין ב-20% עד 25%. תשואת השכירות ביחס להשקעה עמדה על 7%-5% בשנה – כפול מבגרמניה ובבריטניה. המחירים לרכישה עדיין נוחים בהרבה מדירות מקבילות בתל אביב או בברלין, למשל. אבל בקצב הנוכחי, ממש לא בטוח שזה יישאר כך לאורך זמן.

ב-2019 ניתח "וול סטריט ג'ורנל", מהעיתונים המשפיעים בעולם, את התפתחות הנדל"ן בפולין. הוא תיאר גאות של ממש: עלייה שנתית של 6.8% במחירי הדיור, שמשאירה מאחור ערים כמו בוסטון, סיאטל, מינכן ודבלין. הכתבה, שזכתה להבלטה רבה (תורגמה בין היתר ל"גלובס"), תיארה כיצד משתנה קו הרקיע של ורשה וערים מרכזיות נוספות במדינה. "פולין החלה את תור הזהב האמיתי הראשון שלה", צוטט שם הכלכלן מרסן פיאטקובסקי, מחבר הספר "אלופת הצמיחה של אירופה: תובנות מהעלייה הכלכלית של פולין".

 

כל מה שצריך – מהסניף בישראל

חברת הנדל"ן הפולנית רונסון יוזמת, בונה ומשווקת נכסי נדל"ן מקומיים כבר יותר מ-20 שנה. עד היום היא סיפקה שירות ליותר מ-20 אלף לקוחות. רונסון נסחרת בבורסה המקומית, מה שמחייב אותה בדיווחים שוטפים ובשקיפות מירבית ואף מקנה לה גיבוי של בנק עם חשבון בנאמנות. היא נהנית מהון עצמי של כ-350 מיליון שקלים.

רונסון היא היחידה שמחזיקה סניף קבוע בישראל והיא מספקת למשקיעים שירות מקצה לקצה – מבחירת הנכס, עבור בליווי צמוד בנבכי הביורוקרטיה ועד אבזור הדירה ובחירת חברת הניהול. הרעיון הוא לתת למשקיע הישראלי את המעטפת המלאה שתבטיח מקסימום ראש שקט במינימום התעסקות.

אז איך עושים את זה ולמה דווקא רונסון?
החוויה האישית של לילך, שאחרי שנה של בדיקות, התלבטויות והשוואות, החליטה להשקיע בדירה בפרויקט MIASTO MOJE ברובע החדש והמבוקש של ורשה:

 

 

בזמנים של ערפל פיננסי, כשקשה מאוד לדעת מתי יתייצבו הבורסות וכשעוד ועוד חברות נלחמות כדי לשרוד, צוברות חוב ועלולות לצאת לחלוטין מהמשחק, הנדל"ן הפולני עומד איתן כאופציה ריאלית לצמיחת ההון. מי שייכנס עכשיו, לפני שמלוא הפוטנציאל ישתקף במחירים, ירוויח.

 

מעוניינים בדירה להשקעה בוורשה? השאירו פרטים ונציגי רונסון יחזרו אליכם!

 

בקרו אותנו ב:

ההדמיות, ההנפשות והמודלים של המבנים המוצגים באתר www.ronson.co.il. דומים לאובייקט הסופי ככל שניתן, כלומר הם עשויים להיות שונים מהמקור, במראה המבנים בפועל, פיתוח הקרקע וסביבת הנכס, גם מבחינת סכמת הצבעים. יחד עם זאת, התכונות והפרטים הבסיסיים ופונקציונליות המבנים לא ישתנו.

נגישות